Veri Sızıntısı Nedir?

Hergün büyük, orta ve küçük işletmelere bir çok siber saldırı düzenleniyor ve bu işletlemlerdeki hassas veriler kötü niyetli kişilerin ellerine geçiyor. Kötü niyetli kişiler bu verileri ücretsiz olarak paylaşabiliyor veya belirli bir ücret karşılığında satabiliyor. Bu tip verilere ulaşmak çoğu zaman çok kolay oluyor.

Hedefli saldırılarda saldırgan kişi siz veya firmanız ile ilgili detaylı araştırmalarda bulunuyorlar ve araştırmalar esnasında bu sızdırılmış verileri kullanıyorlar.

Örneğin tüm platformlarda tek bir şifre kullandığınızı varsayalım. Çok büyük bir platforma üye oldunuz ve daha sonra bu platform bir veri sızıntısına maruz kaldı. Dolayısıyla sizin tüm platformlarda kullanılan şifreniz saldırgan kişinin eline geçti. Saldırgan kişi bu veri tabanını ücretsiz olarak paylaştı veya cüzi bir ücret karşılığında sattı.

Size veya firmanıza zarar vermek isteyen kişi veya kişiler bu veri tabanında size dair bir araştırma yaparak her platformda kullandığınız şifrenizi kolaylıkla elde etmiş olur ve size bir siber saldırı düzenlemesi kaçınılmazdır.

Biz Ne Yapıyoruz?

Düzenli olarak veri sızıntılarını izliyor ve bu sızıntılardan elde edilen tüm bilgileri güvenli bir şekilde şifrelenmiş bir veri tabanında saklıyoruz. Bu yöntemle, sizin veya kurumunuzun veri sızıntısına maruz kalıp kalmadığını kontrol etme imkanı sağlıyoruz. Bu çalışmalarımızda, bireysel kullanıcılardan herhangi bir maddi kazanç elde etmeyi amaçlamıyoruz. Hemen şimdi app.verisizintisi.com adresini ziyaret ederek sızıntı durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Nasıl Korunabilirim?

Belli aralıklarla app.verisizintisi.com adresini ziyaret edebilir, aktif kullandığınız e-postalarınız için herhangi bir veri sızıntısı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Veri tabanımızı sürekli güncelliyoruz.

Size Siber Saldırı Gerçekleşirse?

Bu tip saldırılara karşı olabildiğince ek önemler alıyoruz. Aldığımız önlemlerden kısaca bahsetmek gerekirse, verileri birbiriyle bağımsız bir şekilde veri tabanımıza yüklüyoruz. Örneğin indirdiğimiz veri tabanı e-posta adresi ve şifre içeriyorsa, şifre alanını tamamen siliyoruz ve bu e-posta adresinin şifresi sızdırıldı ifadesini ekliyoruz. Veri tabanımızda kesinlikle indirdiğimiz verileri direkt yüklemiyoruz.